Bilgisayar · Haziran 30, 2021 0

Teknoloji Sektöründeki Sadece Mühendislik Olmayan 5 Meslek

Âlâ bir işin hayatınızdaki tüm sıkıntıları çözmesini istiyorsanız, yalnızca uygun bir diplomanın tüm kapıları açtığı düşüncesini terk etmeniz gerek. Şayet o denli olsaydı, Harvard’dan mezun işsizler görmezdiniz. Burada ortaya çıkan husus, kendinizi çalışmak istediğiniz alanda ne kadar geliştirdiğiniz, bu gelişimi nasıl yansıttığınızdır.  

Bugün, diploma klişesini bir kenara bıraktıktan sonra, teknoloji kesiminde diplomasına en çok muhtaçlık duyulan mühendislik alanları dışındaki işlere yakından bakacağız. Günümüzde Google, -biraz klasik bir örnek olacak ama- mühendis takımlarını yalnızca mühendislik okumuş beşerlerle doldurmuyor.

Teknoloji sektöründe mühendislikle ilişkisi olsa da mühendislikten ibaret olmayan bir kariyer inşa etmek mümkün mü?

Kalite garantisi yetkilisi (Quality Assurence Menager):

Kalite, teknoloji şirketlerinin en çok önemsedikleri hususlar ortasında. Aslında birden fazla kalite teminat yetkilisi mühendislik kökenine sahip olsa da, alan dışından gelen şahısların de bu mevkide rol üstlendiklerini görebiliyoruz. Genelde yönetimsel marifetlerin, kalite anlayışının ve “tüketici gözünden bakabilme” üzere yeteneklerin konuştuğu bir süreç yetkisi olarak tanımlayabiliriz.  

Mühendislik dışında ekonomi, maliye, işletme, finans üzere alanlarda uzman olanlar buraya kayabiliyor. Şirketin bölümüne nazaran bağlantı çalışanları bile kalite teminatı üzerine uzmanlaşıp, bu mevkilere gelebiliyorlar.  

Bilgi Bilimcisi (Data Scientist):

Teknoloji dalında işler, bilimsel çalışmalarla ziyadesiyle paralel ilerler. Bilhassa teknolojik gelişimlere istikamet veren firmaların en büyük muhtaçlıkları ortasında bilgi bilimcileri yer alır. Bu şahıslar, bilgiyi tahlil edip doğru kanalize etmekle yükümlülerdir. Ülkemizde data bilimcisi olarak çalışacak çok az şirket var. Bilgi bilimciler, büyük teknoloji şirketleri için biçilmez kaftan olmuş durumdalar. Ayrıyeten AR-GE üzere çalışma alanlarına kaynaklık ederler. 

Bilgi bilimcisi olmak için mühendislik ya da farklı bir bilgisayar alanından mezun olmanın yanı sıra, istatistik üzere kısımlardan eğitim almak da yeterli. Üzerine alacağınız uzmanlıklarla veri bilimcisi olabilirsiniz. Bu uzmanlık için genelde kıstas yüksek lisans ya da doktora eğitimidir. Bu evrelere gelmenin mühendislikten nispeten daha sıkıntı olduğu söylenilebilir. Hakikaten bilgi bilimcileri, birebir anda çok sayıda şirket için çalışabildikleri üzere, yüksek ölçülerde fiyatlar alırlar. 

Eser müdürlüğü, eser geliştirme müdürlüğü (Product Manager):

Bir eserin tasarım evresinden üretim kademesine, oradan da pazarlama kademesine kadar takip eden şahıslar üretim müdürleridirler. Rastgele bir teknik boyutta bilgi gerektirmesine rağmen şirketler, altyapısını daha sağlam gördükleri analitik zekaları yüksek kişileri bu mevkiye getirirler. Eğitim kökeni çoklukla büyük bir kıymet taşımaz, değerli olan iş hayatındaki deneyimdir. Ürün müdürleri, AR-GE ya da tasarım kısımlarında mühendislik geçmişene sahip olsalar da pazarlama alanındakilerin eğitim kökeni farklı olabilir. İrtibat fakülteleri ya da iktisadi idari bilimlerden alınmış bir uzmanlık bile geçerli olacaktır.

Eser müdürleri, eserlerin tüketicilere nasıl sunulduğuyla yakından ilgilenirler.

Tahlil yöneticiliği (Analytics Manager):

Aslında bilgi bilimcilerinin bir alt kademesi üzere görünen bu şahıslar, bilim insanlarından biraz daha farklı çalışırlar. Gayeleri data tahlillerini çözümlerin için uygun analitik yolları belirlemektir. Bir nevi hastanedeki tabip data bilimcisiyse, tahlil yöneticisi de hemşire üzeredir.

Tekrar mühendislik alanları dışında kendisini araştırma ve tahlil konusunda geliştirmiş, finans ya da iktisat üzere kısımlarda lisansüstü eğitim düzeyine gelmiş bireyler çarçabuk uygulayabilirler.  

Tahlil mimarlığı (Solutions Architect):

Bir işi yaparken hangi teknolojilerin kullanılacağına karar veren bireyler tahlil mimarlarıdır. Gayeleri takımlar ortasındaki teknoloji akışını yanlışsız bir formda belirlemek, şirketlere tasarruf ettirmektir. Mühendislik alanları bu çalışma alanına çok yakındır, fakat bir yazılımcı ya da teknisyen de tahlil mimarlığı yapabilir.