Genel · Haziran 30, 2021 0

Otuz Yıllık Nostalji: İlk Nintendo Game Boy Reklamları

Tam 30 yıl evvel, 21 Nisan 1989'da birinci Nintendo Game Uzunluk piyasaya sürüldü. Çok kısa bir müddet sonra taşınabilir aygıtlar ortasında orijinal bir segment oluşturdu. Bu segmentin yerini ise şimdilerde çok ancak çok daha güçlü donanımlarla desteklenen aygıtlar ve o vakitler varsayım bile edilemeyecek kalitede oyunlar aldı.

Bir periyot her yaştan insanın elinde görülebilen Nintendo Game Uzunluk, hantal ve taşınması çok güç olan konsolların bilakis ufacık kalan yapısı ve sahip olduğu bataryası sayesinde istenilen yerde istenilen an oyun oynanabilmesini sağlıyordu.

Daima değiştirilmesi gereken bataryası sebebiyle ziyadesiyle maliyetli olan Game Uzunluk, bunun yanında küçük monochrome ekranı sebebiyle bir NES kadar olmasa da eşsiz bir tecrübesi kullanıcısına sunuyordu.

1. Birinci Game Uzunluk reklamı.

Yayımladığı bu ilk reklam ile Nintendo; taşınabilir bir oyun konsolunun neye benzeyeceğini göstermekle kalmadı, tıpkı vakitte küçücük bir alana ne kadar donanımın sığdırılabileceğini de gözler önüne serdi. Game Uzunluk bu görüntü ile günümüzde bile yeniliğini koruyan ve en esaslı dijital oyunlardan birisi olan Tetris'i de yaygın/tanınır hâle getirdi.

2. Game Uzunluk tanıtım sineması.

Nintendo'nun üç buçuk dakikalık reklamı yeni teknolojiyle nelerin yapılabileceğini anlatıyor. Bunun yanında, oyun bölümünde tam da bu türlü bir aygıta olan gereksinimi da başarılı bir halde vurguluyor.

3. Game Uzunluk, büyükler için bir oyuncak.

Oyuncak denen şeyin çocuklar için olduğu algısı da Game Uzunluk ile büsbütün yıkıldı çünkü Game Boy'a sahip olan birinci bireyler yetişkinlerden oluşuyordu. Bunun asıl sebebi ise yeni teknoloji denen şeyin sahiden kıymetli ve çocukların buna erişmesinin güç olmasıydı.

4. Game Uzunluk, küçükler için mükemmel.

Bir evvelki reklam her ne kadar yetişkinler içinse bu reklam da tam olarak gençlere yönelik hazırlanmış. Art planda çalan müzikten ve kullanılan görsellerden bu, açıkça anlaşılabiliyor. Gençlere yönelik hazırlanan reklamda, elde taşınabilen bir oyunun hayatın gerçek cümbüşü olduğu vurgusu bulunuyor.

5. Game Boy'un gerçek lansman videosu.

Piyasaya asıl sürülüş tarihi 21 Nisan 1989 olan (Game Uzunluk birkaç ay sonra ABD'de piyasaya sürüldü.) Nintendo Game Uzunluk, dünyaya kendisini bu görüntü ile (Video baştan sona Japonca.) tanıttı. Nintendo'nun uzun yıllar sürecek olan başarılı mesleği de tekrar bu reklam görüntüsü ile başladı.