Genel · Haziran 30, 2021 0

Mıknatısları, Lazer Altında Sıvı Gibi Davrandığı Anlaşıldı

Colorado Boulder Üniversitesi'nden Ezio Iacocca ve Mark Hoefer'ın bu hafta Nature Communications'ta yayımlanan çalışmalarında lazerin mıknatısların karakteristikleri üzerindeki tesirleri araştırıldı. Araştırma, mıknatıslara olan bakış açısını değiştirecek cinsten sonuçları gözler önüne serdi.

Mıknatısların tabiatları gereği epeyce organize bir parçacık yapısına sahip olduğunu belirten Ezio Iacocca, atomik yapı taşlarının üst ve aşağı istikametli hareketlerine dikkat çekti. Bu dönüş hareketlerinin Dünya'nın manyetik alanının her vakit kuzey tarafını işaret etmesiyle benzeri olduğunu belirten Iacocca, bu dönüşlerin denetim edilebilmesi durumunda hayli süratli manyetizma bazlı data depolama aygıtları üretilebileceğini tabir etti.

Epey kısa müddetli bir lazer atımıyla mıknatısta bozunmanın gerçekleştiğinin belirtildiği çalışmada lazer etkisiyle parçacıklarının üst ve aşağı olan hareketinin tüm taraflara dağıldığı ve manyetik özelliklerin bu yüzden ortadan kalktığı söz edildi.

Gerçekleştirilen deneyler sırasında ortaya çıkan bilinmeyenleri araştırmak için bir deney tasarlayan takım; gadolinyum, demir ve kobalttan oluşan alaşımı lazerle patlattı ve araştırmanın en ilgi çeken sonucuna ulaştı. Mıknatısların aslında sıvılaşmamasına karşın sıvı unsurlardaki üzere dönüş hareketleri gösterdiğini tespit eden araştırmacılar, elde ettikleri sonuçları yeni teknolojiler geliştirmekte kullanmayı hedefliyorlar.