Genel · Haziran 30, 2021 0

Microsoft’un Yeni Konsolu PS5’ten Güçlü Olabilir

Konsollarda yaşanan rekabet, çabucak her oyuncunun bildiği bir bahis. Bölümün en önde gelen iki ismi ise Microsoft ve Sony. Microsoft’un Xbox’ları, Sony’nin PlayStation’larını tahtından edemese de önemli bir rekabet yaratıyor.

Geçtiğimiz günlerde PlayStation 5’in özellikleri ortaya çıkmış, Sony’nin baş mimarı Mark Cerny, PlayStation 5’in teknik özelliklerini açıklamıştı. AMD’nin 7 nm üçüncü jenerasyon Ryzen CPU (Zen 2) işlemcisine sahip olan aygıtın kendine özel bir Radeon Navi grafik işlemcisi ve ışın izleme takviyesi olacak. Konsol, 8K imaj kalitesini de destekleyecek.

Bu özellikler hayli etkileyici olsa da, Seasoned Gaming’in kurucusu Ainsley Bowden’ın ‘Microsoft içindeki çeşitli kaynaklara’ dayandırdığı tezine nazaran, Microsoft Anaconda rakibinden daha gelişmiş olacak.

Aralık ayında iki yeni Xbox geleceği açıklanmış ve bu modellere Lockheart ile Anaconda ismi verilmişti. Lockheart bugünün Xbox One X’i ayarındaki daha kolay bir aygıt olacak. Anaconda ise amiral gemisi konsol olacak ve tezlere nazaran özellikleri Sony PlayStation 5’i geride bırakacak.

Anaconda’nın özelliklerinin ne olacağı bilinmiyor lakin muhtemelen SSD ile gelecek. Konsolda muhtemelen işlemci daha süratli olacak ve daha çok çekirdek bulunduruacak. Aygıtın RAM’i daha fazla ve grafik işlemcisi daha güçlü de olabilir. Yeniden de bu, aygıtın PlayStation 5’i geride bırakması için kâfi olmayabilir. Xbox One X şu anda piyasadaki en güçlü konsol olsa da satış sayıları açısından PS4’ün hayli gerisinde.

PlayStation 5’in 499 dolardan piyasaya çıkması bekleniyor. Microsoft’un amiral gemisi de birebir bantta bir fiyata sahip olacaktır. 2020 yılı oyuncular için epeyce hoş geçecek üzere duruyor.