Genel · Haziran 30, 2021 0

Hideo Kojima, Oyun Endüstrisinin Geleceği Hakkında Konuştu

Oyun sanayisinin en değerli isimlerinden Hideo Kojima, Japon iktisat mecmuası Nikkei Business ile 5G teknolojisi ile bir röportaj gerçekleştirdi. 5G teknolojisine ait birçok soruya yanıt veren ünlü oyun geliştiricisi, bunun oyun sanayisi üzerindeki tesirlerine de değindi. Oyun ve sinemanın tıpkı yol üzerinde gelişim kat ettiğini söyleyen Kojima, sinemaların ve oyunların tek ve ortak bir cümbüş anlayışına evrileceğine inandığını da lisana getirdi.

Lumiere Kardeşlerin halka açık birinci sinema gösterisinin akabinde salonlarda başlayan sinemanın ilerleyen süreçte TV’ler ile birlikte meskenlere gelmesi ve Netflix üzere platformlarla güzelce kişiselleşmesini örnek gösteren Kojima, oyunların da sinemaya benzeri bir evrim geçirdiğini söylüyor.

5G ile birlikte Google Stadia üzere platformların da ileride norm haline geleceğini söyleyen ünlü oyun geliştiricisi bu mevzu hakkında şöyle konuştu:

“Ticari 5G servisler başlatıldı; Google, bulut oyun servisini duyurdu ve Apple, oyun sanayisindeki pozisyonunu güçlendirdi. Bulut oyunculuğu; oyunların, konsol olmaksızın rastgele bir ekranda oynanmasına imkân tanıyor. Bulut oyunculuk tecrübesi 4, 5 yıl evvel patladı ancak onu taşıyabilecek olgu yoktu. Birçokları bunun başarısızlıkla sonuçlanacağını söyledi lakin bence teknoloji şimdi kâfi derecede gelişmediği için çalışmamıştı. Artık 5G var, önümüzdeki beş yıl içerisinde bulut oyunculuk tecrübesinde büyük bir değişim göreceğiz. Tüm cümbüş anlayışı değişecek ve daha fazla özgürlük olacak.”

Kojima, Google Stadia’nın oyun konsolları üzerindeki tesiri ve oyun konsollarını bitireceği ile ilgili niyetler hakkında ise şu sözleri kullandı:

“Daha evvel hiç görmediğimiz oyunlar ortaya çıkacak. Cümbüş sanayisinin evrimini düşünürsek bu kesin. Seyircilerin gereksinimlerinden ötürü artık birçok sinema 2 saatten uzun değil. TV’ler ortaya çıktığında cümbüş, seyircilerin kanal değiştirmeyecekleri formda adapte oldu. Heyecanın doruk noktasına ulaştığı noktalarda reklam ortaları icat edildi.”

Müzik sanayisinin de oyun ve sinemaya benzeri bir biçimde değişim gösterdiğini söyleyen Kojima, Google Stadia ile birlikte oyun yayınını izlediğiniz bir YouTuber’ın oynadığı oyuna direkt olarak katılabilmeyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Yayıncılık gelişmeye devam ettiği sürece oyunlar, sinemalar, belgeseller ve rastgele bir cinsteki görüntü içerikleri de tıpkı platformda yer alacaktır. Bu her vakit düşlediğim bir gelecekti. Netflix üzere servisler içeriklerini “interaktif oyunlar” ve “interaktif olmayan filmler” olarak bölecek. Oyunlar ve sinemalar büsbütün zıt ve ortalarındaki sonla ayrılmışlar. Fakat bu hudut ortadan kalkacak. Hatta ortadan kalkmaya başladı. Tıpkı Netflix’in geçen sene yayınladığı Black Mirror: Bandersnatch üzere.

Kojima, birleşmekte olan oyun ve sinemalara de katkıda bulunmak istediğini ve bu alanda da kendi imzasının bulunmasını istediğini söyledi:

“Oyunlar, sert bir değişim geçirecek. Doğal ki günümüzde de yayımlanan yüksek segmentteki konsollar olmaya devam edecek. Fakat teknoloji daima olarak ilerleyecek ve bizler de yeni tıp oyunlar yapabileceğiz. Şu an çok meşgulüm fakat, tarihin bu tarafına da kendi imzamı atmak isterim.”

Bu alanda yapmak istediği şeyler olduğunu da söyleyen Kojima “5G’nin yaygınlaşmasıyla birlikte önümüzdeki 5 yılda çok farklı oyunlar göreceğiz. Bununla ilintili olarak başımda da büyük bir proje var” dedi.

Sizice Kojima’nın aklındaki büyük proje ne? Google Stadia’ya bir oyun geliştirmeyi mi düşünüyor yoksa şu an geliştirmekte oldukları oyun olan Death Stranding üzerine bir şey mi?