Genel · Haziran 30, 2021 0

Devasa Antik Yapılar, Basit Mühendislikle İnşa Edildi

Antik medeniyetler tarafından yapılan devasa büyüklükteki kaya kesimleriyle oluşturulan yapılar hâlâ başların karışmasına sebep oluyor. Lakin MIT (Massachussetts Teknoloji Enstitüsü) araştırmacıları, antik mühendislerin istikrar konusunda usta olduklarını düşünüyor. Hatta bunu kanıtlamak için yapılan yeni bir deneyde, kimilerinin tartısı 25 tona ulaşan beton yapılara elle hareket verilebildiği de gösterildi.

Gerçekleştirilen deneyde, MIT’de Yrd. Doç. olan Brandon Clifford’ın kurucusu olduğu Matter Design ile büyük boyutlarda yekpare beton sütunlar oluşturan CEMEX birlikte çalıştı. Tonlarca tartıları ve yüzlerce yıl hayatta kalabilecek kadar sağlam olmalarına karşın bu beton blokların halleri ve yapıları, yalnızca bir kişi tarafından bile basitçe hareket ettirilebilmesini sağlıyor.

Bu kayalarda farklı birkaç tasarım yaklaşımları da kullanıldı. Bu devasa blokların her biri eğimli, yuvarlak kenarlı, döngül noktalı ve birbirine kenetlenebilir özelliklere sahipti. Alışılmış bu kayalar bir insanın kaldırabileceğinden çok daha ağırdı, fakat sallanabilir, hareket ettirebilir ve hatta bir pozisyondan başkasına yuvarlanarak götürebilir formlardaydı.

Yani evet, Moai yapıları, Stonhenge üzere devasa yekpare sütunlar, o periyotta yaşayan beşerler tarafından kolay mühendislik hesaplamaları yapılarak bulundukları pozisyonlara taşındı.