Cep Telefonu · Haziran 30, 2021 0

Çift Ekranlı YotaPhone’un Üreticisi İflas Etti

Samsung üzere dev şirketler tek akıllı telefona iki ekran koymadan evvel Rus şirketi Yota, birincil ekranı LCD ekran olan, ikinci ekranı ise art tarafta e-ink ekrana sahip YotaPhone akıllı telefonu ile 2012 yılında bu işe atılmıştı. Aygıt, çıktığı devir bakımından öteki akıllı telefonlara göre çok üst seviye bir teknoloji barındıyordu. Yota, bu furyaya YotaPhone 2 ve YotaPhone 3 ile 2017 yılına kadar devam etmişti.

Ne yazık ki, çift ekranlı telefonlar tüketiciler tarafından beklenilen ilgiyi çekmedi. Her ne kadar öteki OEM’ler (orijinal eser üreticileri) bu fikre ağırlaşmaya başlasa da, Yota şirketi için yolun sonu geldi üzere görünüyor.

Yota’nın kayıtlı olduğu Cayman Adaları’nın Yüksek Mahkemesi, şirketin iflas ettiğini açıkladı. İflas davası, YotaPhone’un birinci iki kuşağının ekranlarını sağlayan Hi-p Electronics şirketi tarafından açıldı. Bu iki şirket, Yota’nın minimum sipariş sayısına ulaşamaması ve hasebiyle aygıtın yeteri kadar satmaması nedenlerinden ötürü uyuşmazlık içindeydi.

Çift ekranlı telefonlar, katlanabilir telefonlarla bir geri dönüş yapabilir lakin Samsung Galaxy Fold bile çıktıktan çabucak sonra birçok sorun çıkardı. Samsung’un bu problemlerle karşı karşıya kalması ve Yota’nın telefonlarının yeteri kadar satış yapmaması, OEM’lerin bu fikre çok fazla ilgi göstermeyeceğine bir işaret olabilir.