Genel · Haziran 30, 2021 0

Canlı Özelliklerine Sahip Bir Materyal Geliştirildi

Cornell Üniversitesi’nden mühendisler, ömrün temel özelliklerinden üçünü sergileyebilen bir gereç geliştirdi. Bu yeni gereç metabolizmaya, kendini birleştirebilme yeteneğine ve tertip hünerine sahip. Araştırmacılar bu başarıyı, canlı özellikleri taşıyan makineler geliştirme maksadıyla yaptıkları deneylerde elde etti. Deneylerde DNA ve biyomateryaller kullanıldı.

DASH (DNA-tabanlı Hiyerarşik Birleştirme ve Sentez) ismi verilen bu malzemelerin üretimi için evvel DNA oluşturuldu. Bu DNA’lar, biyomateryalleri kullanıp kimyasal tepkileri yöneterek materyalin ‘yaşamına’ devam etmesini sağlıyor.

Araştırmacılar amaçlarının hayat yaratmak olmadığını, canlılık özelliklerine sahip makineler üretmek olduğunu söylüyor. Biyolojik ve çevresel mühendislik profesörü Dan Luo, canlı bir şey üretmediklerini, ürettikleri malzemelerin daha evvel görülmemiş düzeyde canlıya benzediğini söylüyor.

DNA’lara işlenen bilgiler sayesinde malzeme, kendi metabolizmasına sahip ve kendi kendini yenileyip kendi kendine büyüyebiliyor. Gereç, yeni yapılar oluştururken eskiyen ve artık iş görmeyen kısımlarını da ortadan kaldırıyor. DNA zinciri ise özel bir sıvı yapısı içerisinde bulunuyor.

Tasarım hala ilkel olsa da daha organik ve daha canlı gibisi makinelerin yapılmasının önünü açacak. Araştırmacılar, gerecin ışığı algılamasını ve kendi kendine yemek bulabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Aşağıdaki görüntüde, araştırmanın başındaki isimlerden Shogo Hamada, gerecin üretim sürecini ve muvaffakiyetlerini açıklıyor.