Genel · Haziran 30, 2021 0

Battle Royale Oyunları Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Oyun dünyasındaki en büyük tartışmalardan birisi çevrimiçi oyunların ta kendisi. Evvelce oyun dediğimizde aklımıza yalnızca makinelere karşı oynadığımız öykü bazlı üretimler gelirken, artık çoğunlukla çevrimiçi oyunları düşünüyoruz. Bu mevzuda en büyük etkiyi yaratan şey ise Battle Royale akımı oldu. 

2012’de piyasaya bir Arma II modu olan Day-Z, oyun tarihinin birinci Battle Royale örneği oldu. Gerçekten yaygınlaşma süreci evvel PUBG ve akabinde Fortnite üzere üretimlerin ortaya çıkışıyla gerçekleşti. Günümüzde ise dünyanın en büyük oyun imalcileri bile GTA Online ve Apex Legends üzere versiyonlarla takip ediyorlar. 

Battle Royale evrakımız başlasın.

1. Fiyatsız oyun modeli:

Fiyatsız bir oyunun yaygınlaşması için gereken temel kurallar kolaydır. Oyun ya epeyce kaliteli olmalı ya da oyuncuya kendisine nazaran şekillendireceğiz bir alan sunmalı. 

Battle Royale oyunlarının büyük bir kısmı fiyatsız ve oyuncuya, kendileri üzere davranma fırsatı sunuyor. Kalite konusunda ise yalnızca birkaç oyunun ön plana çıktığını görüyoruz. 

2. Sayısal rekabet değil, maharete yönelik stratejik rekabet var:

Battle Royale oyunlarının öteki çevrimiçi oyunlara kıyasla rekabet anlayışı epey farklı. Kimin daha çok ziyan verdiği, kimin rakibini daha çok öldürdüğü, kimin sayısal olarak daha çok şahsa sahip olduğu kıymetli değil. Bunlar yalnızca galibiyeti için gereken araçlar. Asıl olay elinizdeki bu araçları nasıl kullandığınızda yatıyor. 

Battle Royale oyunları, öbür çevrimiçi oyunlara kıyasla mantığın daha çok ön plana çıktığı oyun yapısına sahip. 

3. Üretimi, geliştirilmesi ve desteklenmesi çok kolay:

Onlarca farklı harita, onlarca farklı karakter, onlarca farklı öykü ve bunların kombinasyonlarıyla uğraşmak yok. Battle Royale oyunlarında alan aşikâr, imkanlar muhakkak, şartlar aşikâr. Oyun üretimcileri açısından bu söylediklerimiz büyük bir nimet. Çünkü yatırım ölçüsü az, hepsinin üretimi başka oyunlara nazaran çok kolay. Ayrıyeten her güncelleme ile sürekliliğin sağlandığı yeni özellikler eklemek için uzun mesailer gerekmiyor. 

4. Öykü yok fakat RPG dokusu var:

Rol yapma oyunları (RPG), büyük markalara bağımlı olmaktan kurtuluyor. Battle Royale üretimlerinin sıradan çevrimiçi üretimlere kıyasla oyunculara daha fazla denetim sunması büyük bir avantaj sağlıyor. 

Her oyuncu alana indiğinde eşit durumda. Devamında ne kadar güçlü oldukları büsbütün kendi tarzlarına bağlı. Bu açıdan bakılınca her oyuncu kendi karakterini oyuna yansıtıp, RPG’nin temel ögelerine nazaran hareket ediyor. Yalnızca bir kıssa yok.

5. Çoklu platform takviyesi:

PUBG ve Fortnite üzere PC, taşınabilir ve konsolda oynanan Battle Royale üretimlerinin yanı sıra, yalnızca platformlara mahsus çıkan oyunlar da var. Birebir oyunun farklı platformlardan oynanması, oyunun maksadını zedelemiyor. Maksadınız bütün platformlarda birebir. Oyunların içerikleri değişmiyor. Bu durumda neredeyse bütün oyuncuları birebir gayeye odaklınıyor. 

6. Tıpkı gerçek hayattaki üzere, hayatta kalma ve kümeleşme gereksinimi:

Ruhsal olarak hayatta kalma ve kümeleşme muhtaçlığı gerçek hayatta da ferdî güdülerimiz ortasında yer alıyor. Yalnızca hayatta kalma ya da yalnızca kümeleşmeye odaklanan üretimlerin çok konuşulmadan sınıfta kaldıklarını görüyoruz. 

Battle Royale oyunlarında ise herkes eşit kaidelerde alana indikten sonra, gerçek hayatla bağlantı bir psikolojiye girip, hayatta kalmak için güç kazanmaya çalışıyor. Akabinde toplumsal bir kümede yer alma muhtaçlığını karşılıyor. Grup arkadaşlarıyla haberleşip, strateji geliştirerek zafer elde etme imkanı kazanıyor.

Sonuç: 

Battle Royale oyunları yalnızca bir hususta değil, olabilecek her bahiste oyuncuya varlıklı bir içerik sunuyorlar. Geliştiriciler de oyun içi ekonomik sistemleri kolaylıkla şekillendirip, emek-kazanç oranını yükseltebiliyorlar. 

Şayet siz de sıkı bir Battle Royale oyuncusuysanız, niyetlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın 🙂