Programlar · Haziran 30, 2021 0

Apple, iOS ve macOS’u Birleştirmeye Çalışıyor

Apple, Microsoft'un yıllarca üzerine çalıştığı ve sonucunda başarısız olduğu bir proje üzerine çalışıyor. Yayımlanan bir raporda, Apple geliştiricilerinin iOS sisteminde kullanılan pek çok özelliğin, macOS tarafından da entegreli olarak kullanılması üzerine çalıştığı belirtildi. 

Haziran ayında yapılacak olan Apple Geliştirici Konferansı'nda duyurulması beklenen bu duruma nazaran kullanıcılar, hem iOS hem de macOS üzerinde ekran mühleti uygulamasınu kullanabilecekler. Ayrıyeten Siri uygulaması da ekran mühletine emsal bir biçimde entegreli kullanılabilecek. 

Apple, bu sayede Microsoft'un yapamadığını yapmayı amaçlıyor. Bilindiği üzere Microsoft, Windows 10 ve Windows 10 Mobile için bu türlü bir teşebbüste bulunmuş lakin başarısızlıklar peşlerini bırakmayınca taşınabilir işletim sistemini büsbütün rafa kaldırmak zorunda kalmışlardı. Apple'ın bu mevzuda ne yapabileceği, ne kadar başarılı olabileceği şimdi bilinmiyor fakat Windows 10 işletim sistemiyle kıyaslandığında iOS ve macOS'un bu hususta çok daha başarılı olabileceği düşünülüyor.