Cep Telefonu · Haziran 30, 2021 0

Apple, 5G Modem Çıkmazını İki Rakip Firmayla Çözecek

2020 yılındaki iPhone’ların 5G teknolojisini destekleyip modemlerini Qualcomm’dan alacağını iddia eden analist Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz hafta yasal süreçlerinde mutabakata varan iki şirketin gelecekte bir arada çalışacaklarını belirtti.

Tahlilin herkesi şaşırtan kısmı ise Samsung dayanağı oldu. Kuo, Apple’ın farklı pazarlardaki 5G gereksinimlerini Samsung’la iş birliği içerisinde gidereceğini belirtti. Apple, üretimdeki riski azaltmak ve pazarlık hissesini artırmak için ekseriyetle tedarik zincirinde fazla ismi bulunduran bir marka. Bunun sonucunda da eserlerinin fiyatı daha aşağı çekilebiliyor.

Kuo’nun notlarından alınan kısımda şu sözler yer aldı:

“Apple ve Qualcomm’un patent tartışmasının sonlanması ve altı yıllık mutabakatın akabinde 2020 yılında çıkacak iPhone’ların 5G dayanağına sahip olacağını söyleyebiliriz. Samsung ve Qualcomm’un da buradaki mümkün tedarikçiler olduğunu belirtmekte yarar var.”

“Intel’in beklentileri karşılamayan 5G yonga atılımının akabinde yeni iPhone modellerinde kullanılacak 5G modemi en büyük soru işaretlerinden biriydi. Şuna inanıyoruz ki Apple ve Qualcomm ortasındaki uzlaşma ve muahede sonucunda 5G modem işini kimin karşılayacağını Qualcomm ve Samsung yapacak. Apple 5G yongalarını Qualcomm’dan tedarik ederken Samsung’dan da yonga tedarik edecek. Bu sayede fiyatları düşürüp daha güzel bir pazarlık hissesine sahip olacak.”

Kuo’ya nazaran 5G teknolojisi, 2020 yılındaki iPhone satışları için bir çeşit lütuf niteliğinde olacak. bahsi geçen yılda 195 ila 200 milyon aygıtın satılacağını öngören Kuo, 70 ila 75 milyon 5G modelinin yılın ikinci yarısında satılmasını bekliyor.