Bilgisayar · Haziran 30, 2021 0

AMD, R1000 Serisi Gömülü İşlemcilerini Duyurdu

AMD, yeni Ryzen R1000 serisini duyurdu. Bununla birlikte iki farklı işlemciyi de piyasaya çıkarmayı planlayan AMD, R1505G ve R1606G modellerini de tanıttı. 

Yeni duyurulan işlemcilerle ilgili bilinmesi gereken birinci ayrıntı, eserlerin gömülü sistemler için üretilmiş olması. Bu da demek oluyor ki masa üstü bilgisayarda bu işlemci olmayacak. Eser, anakartlara gömülü olarak gelecek. Yalnızca dizüstü bilgisayar değil endüstriyel alanda kullanılan aygıtlar için de uyumlu. AMD tarafından yapılan açıklamalara nazaran bu işlemciler havacılık ve savunma endüstrilerinde, tıbbi görüntüleme aygıtları üzere farklı kesimlerde kullanılabilecek. 

Piyasaya çıkacak olan iki yeni işlemcinin, aslında birbirlerine oranla çok fazla farkları yok. R1505G modeli işlemci, 2 çekirdekli ve 2.4 GHz ile 3.2 GHz aralığında çalışabiliyor. R1606G modeli ise 2.6 GHz ve 3.5 GHz aralığında çalışıyor. İki işlemci de 4K imaj çözünürlüğü dayanağına sahip. 3DMark üzerinde yapılan performans testlerinde ise bu iki işlemci ortasındaki fark, az evvel bahsettiğimiz kadar az değil. Testlerin sonuçlarına nazaran R1606G modeli R1505G modeline oranla yüzde 16 daha uygun performans sunuyor. 3DMark üzerinde yapılan testlerin sonuçlarına bakacak olursak;

AMD tarafından yapılan açıklamalara göre işlemciler 4K çözünürlükte 3 farklı ekrana manzara transferi yapabilecek ve 10 Gbit internet dayanağına sahip.